Ako sa tvoril web najpočúvanejšieho rádia?

Web rádia Expres patrí medzi najväčšie WordPress weby na Slovensku. Máme preto obrovskú radosť že Marek Zabák, developer stránky expres.sk, prijal naše pozvanie na WordCamp. Marek nám príde porozprávať o tom, čo všetko sa naučil pri tvorbe webu expres.sk

Marek, ako začala tvoja cesta k webom?

S webmi som začal vo svojich 15tich. Browsoval som vtedy v knižnici na dial-upe a pozeral zdrojáky všetkých webov, ktoré mi prišli do cesty. Tie zdrojáky pozerám dodnes, akurát už nie v knižnici a na trošku rýchlejšom pripojení. Časom prišli prví klienti a prvé zarobené peniaze. Už vtedy som vedel, že sa webom chcem venovať naplno. Boli to síce len obyčajné HTML stránky s trochou CSS, ale pomohlo mi to získať prehľad a sledovať trendy.

Neskôr prišla doba pretty permalinks a SEO a začal som prichádzať na to, že spravovať tieto jednoduché weby už nie je vôbec jednoduché.

 

Ako si objavil WordPress?

Dlho som hľadal to pravé riešenie, ale ako človek, ktorý nevie programovať, som nemal veľa možností. Vtedy som narazil na WordPress a zrazu boli všetky problémy zázračne “vyriešené“. A ako to už býva, s každým riešením prichádza ďalší problém. Pochopil som, že nie na všetko existuje ten správny plugin; vtedy začala moja WordPress cesta. A po prvej 100vke som tie pluginy prestal rátať.

Ty a rádio Expres? Aký je za tým príbeh?

V Rádiu Expres pracujem už 10 rokov. Pôvodne ako content manager, neskôr ako grafik a v súčasnosti ako senior webmaster. Za ten čas som si prešiel rôznymi projektami, kde som sa naučil točiť a strihať video, fotiť, pripravovať printy a grafiky na web, programovať, …
Pred 3 rokmi som nakreslil nový web Rádia Expres. Vtedy som ešte celkom nevedel ako ho nakódim, ale prijal som túto výzvu. O necelý rok neskôr som tento web úspešne spustil a odvtedy sa oň starám. Za ten rok som sa naučil veľa o WordPress a programovaní; moja najlepšia a najväčšia skúsenosť.
Kúpiť lístok