Martin vás naučí pokročilé funkcionality pri tvorbe WordPress tém

Custom post type, custom taxonomies, custom meta fields alebo aj filtrovanie, zoraďovanie a stránkovanie pomocou REST API a knižnice handlebarsjs… O tomto všetkom príde na WordCamp povedať spoluzakladateľ portálu MôjAndroid.sk, Martin Krcho.

Martin, povedz nám niečo o sebe

Už viac ako 10 rokov sa venujem vývoju web stránok a mobilných aplikácií. Momentálne pôsobím v Martine vo firme Dev Studio ako Lead Web Developer. Firmu som založil minulý rok spolu s Mišom Chabadom, spoluzakladateľom portálu MojAndroid.sk. Cítili sme potrebu oddeliť programovanie do druhej firmy, aby sme mali možnosť odovzdávať naše skúsenosti ďalej a prichádzať do kontaktu aj s novými technológiami. Stále sa však venujeme aj vlastným projektom.

Našim cieľom je robiť kvalitné weby a aplikácie a dať robotu ľuďom v Martine, kde majú výhľad na krásne hory 🙂 Voľný čas rád trávim so svojou manželkou Evčou a dvoma malými synmi Samkom a Oliverom. Okrem toho často behám, plávam a bicyklujem, aby som si prečistil hlavu a udržal sa fit.

Ako používaš WordPress?

Na redakčnom systéme WordPress je postavená veľká časť web stránok, ktoré sme s kolegami v Dev Studiu pre klientov vytvorili. WordPress ako platforma veľmi podrástol odkedy sme na ňom pred takmer 7 rokmi začali budovať web MojAndroid.sk. Obrovským pokrokom bolo zavedenie vlastných typov článkov a taxonómií. Som presvedčený, že práve vďaka tejto funkcionalite si stále viac firiem volí WordPress ako platformu pre svoje stránky.

Čo pre teba WordPress znamená?

Je to super nástroj pre tvorbu webov – jednoduchých aj komplexných. Veľa ľudí si dokáže vytvoriť web stránku pre svoj (online) biznis za relatívne málo peňazí. Zároveň však pribúda aj komplexných webových riešení pre menšie či väčšie firmy, ktoré sú integrované s ďalšími systémami (správa skladových zásob, superfaktúra, HR systémy a pod.).

Neoddeliteľnou súčasťou WordPress je však určite aj komunita ľudí, ktorá sa okolo neho časom vytvorila. Nemám na mysli len veľké množstvo pluginov a tém, ale aj pracovné príležitosti pre grafikov, programátorov, copywriterov atď. Jedným z cieľov našej firmy je vytvoriť zopár užitočných pluginov a dať ich k dispozícií zadarmo ostatným WordPressákom.

Čo všetko nám ukážeš na tvojej prednáške – Pokročilé funkcionality pri tvorbe WordPress témy?

Ukážem ti ako do existujúcej WordPress témy pridáš jednoduchý katalóg automobilov. Počas prednášky ti vysvetlím ako vo WordPress využiť vlastný typ článku (custom post types), vytvoriť preň kategórie na mieru (custom taxonomies) a priradiť mu vlastné attribúty (custom meta fields) pomocou pluginu ACF (Advanced Custom Fields). K tomuto ešte pribalím filtrovanie, zoraďovanie a stránkovanie položiek (áut) na frontende pomocou REST API volaní a knižnice handlebarsjs. Ak na záver zostane čas, pozrieme sa aj buildovací skript, ktorý okrem iného skompiluje tvoje SASSko a zminifikuje CSS aj JS.

Odporúčam ti preklikať si odkazy v tomto popise, aby bola diskusia po prednáške prínosná 🙂

Teším sa na teba na WordCampe.

 

Kúpiť lístok